sobota, 6 października 2007

Internetowe prawybory 2007

Gazeta internetowa wiadomosci24.pl, którą tworzą dziennikarze obywatelscy postanowiła zorganizować prawybory na swoich łamach. Od 27 września można głosować na jedną z ośmiu partii politycznych. Siedem z nich weźmie udział w prawdziwych wyborach do sejmu 21 października. Jedna z partii (Partia Internautów), została wymyślona przez dziennikarzy, i jest obywatelskim projektem zmian w ordynacji wyborczej, pozwalającym Polakom głosować przez internet.

Jaki program ma Partia Internautów?
Tomasz Kowalski, jeden z redaktorów wiadomosci24.pl wyjaśnia na blogu redakcyjnym w poście Partia Internautów ... czemu nie?: "Załatwieniem dwóch spraw - zmianą ordynacji wyborczej tak, by uwzględniała możliwość głosowania przez internet w wyborach. I doprowadzeniem do tego, by każdy w Polsce miał możliwość bezpłatnego dostępu do internetu. Jeszcze jedno - po osiągnięciu obu celów partia taka uległaby samorozwiązaniu. By jeszcze bardziej odróżniać się od dotychczas działających ugrupowań politycznych."

Ponad 14 milionów Polaków ma dostęp do internetu. Każdy z nich mógłby zagłosować przez internet nawet bez wychodzenia z domu. System głosowania przez internet umożliwiałby również głosowanie osobom które są w podróży bądź pracują za granicą i nie mogą głosować w miejscu swojego zamieszkania, co stanowi teraz obowiązek.

W prawyborach gazety internetowej wiadomosci24.pl można głosować do 19 października 2007. System pozwala oddać głos po podaniu adresu mailowego. Na bieżąco są podawane wyniki dla komitetów, które zarejestrowały listy we wszystkich okręgach wyborczych.

Wyniki prawyborów są zaskakujące i różnią się zdecydowanie od tych, które powstają na zlecenie ogólnopolskich gazet, stacji radiowych bądź telewizyjnych.

Na dzień 6 października wyglądają następująco:
PO - 36,9 %
LiD - 30,3 %
LPR - 16,1 %
PiS - 8,6 %
PI - 4,5 %
PSL - 2,2 %
Samoobrona RP - 1,3 %
Polska Partia Pracy - 0,6 %

Weź udział w prawyborach klikając na poniższy banner:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz