czwartek, 20 września 2007

OpenOffice.org 2.3 już jest

Dziś w Sieci pojawiła się nowa wersja popularnego, bezpłatnego pakietu biurowego OpenOffice.org. Wersja 2.3 ukazała się dość niespodziewanie, gdyż premiera miała odbyć się dopiero 4 grudnia br.

W OpenOffice.org 2.3 dołączono kilka nowych cech i ułatwień do podstawowych składników. Nowa wersja kładzie duży nacisk na ochronę użytkowników. Na oficjalnej stronie projektu aktualizacja zalecana jest dla wszystkich użytkowników, ponieważ poza zmianami funkcjonalnymi w nowej wersji poprawiono wykryte błędy w zabezpieczeniach.

Co nowego w wersji 2.3?

Przede wszystkim trzeba wspomnieć o ułatwieniach, jakie użytkownikom wtyczek przynosi nowa wersja pakietu. Co prawda wcześniej również były one dostępne, jednak w nowej wersji znacznie poprawiono ich obsługę. Jest to notabene jedyna wersja, która pracuje z całą biblioteką rozszerzeń, oferującą ponad 20 pozycji. Są to między innymi rozszerzenia umożliwiające publikację treści na blogu, lub umożliwiające automatyczny eksport plików do internetowych aplikacji biurowych Google Docs.

Co więcej, armia programistów-zwolenników pakietu kompletnie przepisała kod kreatora diagramów oraz stworzyła filtr do generowania stron Wiki w narzędziu OpenOffice.org Writer. Znacznie poprawiono również programowy słownik.

Wersja 2.3 dostępna jest dla systemów Windows, Linux i Solaris. Właściciele Mac-ów, dostaną uaktualnienie przed przyszłym rokiem i, jak zapewniają programiści, będzie to wersja jeszcze bardziej rozwinięta od bieżącej.

Program dość dobrze radzi sobie z importowaniem dokumentów dla pakietu konkurencji, czyli Microsoft Office. Posiada funkcję zapisu dokumentów w formacie XML. Znacznie poprawiono też szybkość uruchamiania i działania programów składowych pakietu w porównaniu z poprzednią wersją.

Opublikowano również w serwisie: pcarena.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz