piątek, 19 października 2007

Jamendo - muzyka za darmo!

Nie ma chyba nic przyjemniejszego od słuchania muzyki. W szczególności gdy mamy świadomość, że jest to muzyka darmowa i ściągając ją za pośrednictwem systemów p2p nie nosimy znamiona pirata, który kradnie cudzą własność intelektualną. Serwisem, który oferuje taką muzykę jest Jamendo. Muzyczny serwis internetowy publikujący muzykę na licencjach Creative Commons/Free Art Licence. Licencje takie zezwalają na darmowe pobieranie, remiksowanie i dzielenie się utworami bez narażania się na łamanie praw autorskich.

Albumy są dostępne w sieciach BitTorrent i eDonkey, a pliki muzyczne w formatach Ogg Vorbis i mp3. Serwis Jamendo oferuje również system oceny zamieszczanej tam muzyki i wyszukiwania polecanych przez innych użytkowników wykonawców w oparciu o zadane kryteria, a także tzw. chmurę tagów z poszczególnymi gatunkami muzycznymi.

Na Jamendo są albumy których słucha się "pełnymi uszami". Muzyka ta wręcz hipnotyzuje i nie pozwala oderwać się od słuchawek. Każdy tutaj znajdzie coś dla siebie.

W serwisie Jamendo jest jak na razie :
 • 5075 opublikowanych albumów
 • 180612 aktywnych użytkowników, którzy napisali aż
 • 52500 recenzje albumu
Ciekaw jestem, który zespół publikujący swą muzykę jako pierwszy wybije się na szerokie wody muzycznej sceny, i zacznie zarabiać jako profesjonalista. Jestem również ciekaw czy zrezygnuje wtedy z udostępniania swych produkcji na Jamendo. Teoretycznie podstawą zarobków artystów są tantiemy ze sprzedaży płyt, oraz za odtwarzanie w rozgłośniach radiowych, ale również pieniążki które zarabiają grając na koncertach. Czy sława i chwała, które wtedy zdobędą popchnie ich do większej chęci zysku czy pozostaną przy swoich ideałach, dzielenia się swoją sztuką za darmo? Chociaż niekoniecznie za darmo. Każdemu artyście w serwisie Jamendo można zapłacić klikając w link "wspomóż tego artystę", i przesyłając pieniądze na jego konto kwotę pomniejszoną o opłaty bankowe i 50 centów dla serwisu Jamendo.

Artyści zachęcają słuchaczy do przychodzenia na koncerty, których terminarz jest integralną częścią serwisu. Polska część jest na razie dość uboga, ale już pojawiło się parę polskich zespołów. Życzę więc przyjemnego słuchania oraz do "usłyszenia" ;)

www.jamendo.com

2 komentarze:

 1. Bloga wrzucam do swoich rss-ów. znalazłem tutaj bardzo wiele fajnych i interesujących mnie tematów wraz z opiniami, które były bardzo pomocne.
  Między innymi serwis Jamendo zwizytowałem po lekturze niniejszego posta.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzieki za ciekawy blog

  OdpowiedzUsuń