sobota, 11 listopada 2006

Co zrobić by żyło nam się lepiej?

Każdy z nas jest indywidualistą i ma swój własny pomysł na życie. Niektóre z tych pomysłów są szalone i niebezpieczne, inne zwyczajne i nieodbiegające od pomysłów reszty społeczeństwa. Z pewnością nie ma jednej, doskonałej recepty na udane i szczęśliwe życie. Wisława Szymborska pisała: „Jak żyć – spytał mnie ktoś, kogo ja miałam zapytać o to samo.”

Żyj zdrowo

Za najważniejszy element udanego życia można uznać zdrowie. Jeśli jesteśmy zdrowi, odpada nam wiele problemów, które wiążą się z kiepskim stanem zdrowia jak wizyty u lekarza, wydane pieniądze na leki, kiepskie samopoczucie. Jednak według badań CBOS dbanie o stan swojego zdrowia stanowi bezpośredni przedmiot dążeń jedynie, co dziesiątego polaka. Każdy z nas pragnie zdrowego, długiego, szczęśliwego życia. Gdy zabraknie zdrowia i coś nam dolega, nie jesteśmy w stanie myśleć o niczym innym. Swój stan zdrowia często oceniamy jako bardzo dobry i nie widzimy powodów, dla których należy się martwić. Owszem zdecydowana większość z nas słyszała o zdrowym trybie życia, zdarza się, że mamy własne teorie na ten temat, ale raczej nie wprowadzamy ich w życie. Tymczasem organizm potrzebuje większej dbałości i troski z naszej strony, aby prawidłowo funkcjonował. Na zdrowy tryb życia składa się wiele czynników i to może nas zniechęcać. Lecz wszyscy ci, którzy podjęli ten trud, mówią, że było warto. Zmiana trybu życia, przynosząca efekty, staje się filozofią życia. Jeśli chcemy żeby żyło nam się lepiej warto poświęcić trochę czasu i wysiłku na poznanie i respektowanie potrzeb własnego ciała. Zatroszczmy się, aby jeść, pić, spać i aktywnie wypoczywać w sam raz tyle ile nam potrzeba. Zdrowi na ciele łatwiej pokonamy tor przeszkód nieraz pojawia się na drodze naszego życia.

Pieniądze, praca i wykształcenie

Można się zgodzić z twierdzeniem, że pieniądze szczęścia nie dają, ale też po części pomagają nam w życiu. Mogą nam pomóc na przykład w realizacji marzeń, kształceniu się, tworzeniu czegoś. Pozwolą nam w końcu zadbać o zdrowie, poprzez kupowanie odpowiedniej żywności jakże niezbędnej do życia. Aby mieć pieniądze należy znaleźć pracę. Dziś, gdy jednym z dominujących problemów społecznych jest bezrobocie, pracę należy sobie cenić i szanować. Trudno ją znaleźć, dlatego nie można narażać się na jej utratę z powodów, których można uniknąć. Rodzice chcą zapewnić swoim pociechom jak najlepsze warunki do nauki. Oczywiście ci, których na to stać. I w takich sytuacjach należy wykorzystać szansę w życiu, by zdobyć wykształcenie. Z nim bowiem o wiele łatwiej o godziwą, względnie dobrze płatną pracę. Nasi dziadkowie, a nawet ojcowie wiele by dali, aby móc się uczyć. Jednak trudna sytuacja materialna rodziców im na to nie pozwoliła, dlatego szli do pracy, by wspomóc rodzinę finansowo. A mimo to potrafią cieszyć się tą pracą do dziś. Efekty naszych działań powinny nam dawać poczucie własnej wartości, a to jest psychiczną podstawą naszego istnienia. Świadomość, że jest się potrzebnym innym ludziom jest tym czynnikiem, który pozwala nam przetrwać nawet najtrudniejsze chwile. Praca jest najskuteczniejszym sposobem działania na rzecz innych, zatem jest ona najskuteczniejszym sposobem ochrony własnego bytowania. A to już jest dostatecznie ważny powód, by traktować ją jako istotny, integralny czynnik życia.

Rodzina

Wiadomym jest, że pieniądze nie są dane każdemu człowiekowi. Najpierw naszym finansowym zapleczem jest rodzina. To właśnie w niej dorastamy, to rodzina na samym początku naszej drogi nas utrzymuje. Rodzina jednakże to nie tylko nasze zaplecze finansowe. Przede wszystkim jest źródłem wartości oraz satysfakcji. Szczęście rodzinne, jak również zgoda, miłość i zaufanie. Rodzice, rodzina, dom rodzinny stanowią wyjątkowość i magię w historii naszego życia. Człowiek uczy się uczciwości i prawdomówności nie gdzie indziej, jak w domu rodzinnym, patrząc na swoich rodziców, jak postępują, jak mówią, jak odnoszą się do innych. Dorastamy w niej, kształtujemy swoją osobowość, uczymy się.

Miłość

Dla innych najważniejszym elementem, który sprawia że żyje im się lepiej jest miłość. Miłość jest chorobą, z której nikt nie pragnie się wyleczyć. Ten, kogo dotknęła, nie chce wrócić do zdrowia, kto cierpi z jej powodu, nie szuka lekarza. Miłość jest dla tych ludzi motorem napędowych. Wyznacza kierunek ich działań. W imię miłości są w stanie pokonać wszelkie trudności. Dzięki miłości określają swoje plany i ta miłość pozwala im je realizować.

Nie ma jednej recepty na życie. Jednak wiem, żeby żyło nam się lepiej powinniśmy znaleźć dla nas złoty środek. Optimum pomiędzy wszystkimi tymi wartościami. Trzeba wyznaczyć swój własny cel, zbudować swój własny system wartości i opierać się na nim. Nie wolno jednak na tym poprzestawać, spocząć na laurach, trzeba wciąż się rozwijać. Lepiej będzie się nam żyło gdy będziemy się rozwijać. Wytyczenie sobie pewnych celów, motywujących do aktywnego życia, jak też sprzyjających doskonaleniu własnego wnętrza pomoże odkryć nasz wewnętrzny potencjał, dzięki któremu możemy żyć w taki sposób, w jaki sobie wymarzyliśmy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz